utorok 25. októbra 2016


Bol neskorý večer siedmeho októbra, keď moja ctená ďalekozápadná noha konečne vstúpila na pôdu Ruskej Federácie, s cieľom stráviť v nej niekoľko nasledujúcich mesiacov. Samozrejme, zmysluplne konajúc verejnosti prospešnú aktivitu dotovanú Európskou úniou.

V lietadle som sa zoznámila s mojou novou ohnivovlasou kolegyňou, s ktorou okrem náklonnosti k ryšavým hlavám a cestovaniu zdieľame aj ten istý materinský jazyk. Hneď na letisku v Moskve sme si čakanie na transfer spríjemnili zoznamovacou večerou. Vo veľkom štýle nás ihneď zavialo na východ, preto nesmel chýbať boršč. Priznávam však, že ja som to s rizotom potiahla do trošku väčších krajností.


Okolo druhej hodiny rannej moskovského času sme konečne dorazili do malebného mestečka Kirov. Pred bytovkou nás čakala vysmiata dievčina s výbornou angličtinou a energiou na rozdávanie. 

Už v prvú noc sme pochopili, že život v Kirove bude pre nás výzva. Vyškľabujúc sa pri predstave Slovenska ako rozvinutej západnej krajiny, sme po zlyhaní jednej z postelí za ním cez hysterický smiech takmer aj slzu uronili. Tlačiac sa na starom gauči, prikryté plachtami, miesto paplónov, ktoré už vypĺňali diery v skromnom rošte, posledné na čo sme chceli myslieť bolo, na akom semeništi roztočov to máme položené hlavy a prečo je voda z vodovodu taká nechutná. 



Rusko je však aj krajina plná šikovných a vynaliezavých ľudí, ktorí úbohým dievčinám zo Slovenska vždy radi pomôžu, preto už spíme na dvoch posteliach a využívame vymoženosti modernej doby akými sú internet či mikrovlnka. Nuž a keďže správny ruský človek prežije všetko a my sme pomerne motivované, čo najlepšie sa adaptovať do prostredia, aj s hliníkovými príbormi sme sa zmierili. Len tú vodu už pre istotu kupujeme...


Z Kirova s láskou, 

Dobroslav.

Adoptované Matkou Rusou

Bol neskorý večer siedmeho októbra, keď moja ctená ďalekozápadná noha konečne vstúpila na pôdu Ruskej Federácie, s cieľom stráviť v nej...

streda 12. októbra 2016


EVS (alebo EDS, čiže Európska Dobrovoľnícka Služba) je pojem v našich končinách už pomerne známy. V krátkosti však ide o jeden z projektov financovaných Európskou Úniou, ktorý umožňuje mladým ľuďom cestovať a rozvíjať ich schopnosti prostredníctvom účasti na konkrétnych projektoch. Obvykle ide o prácu s deťmi, seniormi či ľuďmi so zdravotným postihnutím. Keďže už názov prezrádza, že sa jedná o dobrovoľníctvo, plat nečakajte no aspoň náklady na život by mali byť z veľkej časti pokryté.

Na jar roku 2016 so sa akousi zvláštnou zhodou náhod ocitla medzi uchádzačmi o účasť na projekte v Ruskom meste Kirov. Na moje veľké prekvapenie mi začiatkom leta oznámili, že som prijatá a tak sa všetko vybavovanie mohlo začať. 
Výdobytky modernej techniky dnes človeku umožňujú bárzčo a organizácie spolupracujúce na medzinárodnej úrovni ich obvykle aj vo veľkom využívajú. Keď však príde na komunikáciu so slovenskými úradmi, niekedy ani veľká dávka trpezlivosti nestačí. 

Vec sa má nasledovne. Po ukončení štúdia štát stráca povinnosť platiť za človeka odvody do zdravotnej poisťovne. To ale neplatí pre uchádzačov o zamestnanie zaregistrovaných na úrade práce. Tam vás však vysokou pravdepodobnosťou (ako aj mňa) pri zmienke odchodu do zahraničia (a to hneď na niekoľko mesiacov) pošlú, povedzme, že kade ľahšie. Uvedomme si však jednu vec. Aj keď to môže znieť trochu nepravdepodobne, ani tie prívetivé a nanajvýš sebaisto a rozhodne vystupujúce dámy zodpovedné za našu štátnu administratívu často nevedia úplne všetko. Ba priam naopak, keď sa povie "Európska únia" a záležitosti s ňou spojené, vyzerá to, že nikto nevie vôbec nič. To je na druhej strane zistenie, s ktorým sa už dá pracovať. 

Mne vybavovanie veľmi uľahčila moja vysielajúca organizácia Mladiifo, ktorá na svojej stránke všetkých informovala:
"Ak bol dobrovoľník pred vycestovaním evidovaný na úrade práce, odporúčame ostať v evidencii. Ak nebol, odporúčame sa zaevidovať. Dobrovoľník sa zúčastňuje projektu EÚ mimo územia SR, preto mu nevzniká povinnosť osobne preukazovať aktívne hľadanie zamestnania počas projektu v zahraničí (nemusí sa chodiť na úrad hlásiť a stále môže ostať v evidencii, podľa Zákona o službách zamestnanosti § 34 odsek 8). Ostať v evidencii je výhodné, pretože zdravotné poistenie počas projektu bude platiť na Slovensku štát a rovnako dobrovoľník bude môcť mať Európsky preukaz zdravotného poistenia."

Na dobré slovo však dnes dá len málokto, preto je vždy lepšie poistiť sa aspoň tou jednou inkriminovanou stranou daného Zákona vytlačenou z internetu. S ňou v ruke už ani ten najvynaliezavejší úradník nenájde argument, dostatočne dobrý, aby sa vás zbavil.

V mojom prípade som si to teda nakoniec nejako vydupala a už o dva dni neskôr sme sa, ja, môj veľký červený kufor (a aj zachovaný preukaz poistenca) šinuli do sveta za novým dobrodružstvom.

O tom ale viac v Dobroslavových ruských denníkoch.

Ako ísť na EVS a neprísť o rozum

EVS (alebo EDS, čiže Európska Dobrovoľnícka Služba) je pojem v našich končinách už pomerne známy. V krátkosti však ide o jeden z proje...

streda 5. októbra 2016



Zámok Sangaste 

Čarovná stavba údajne inšpirovaná anglickým Windsorom. Ako inak, obkolesená lesmi a udržiavaná ľuďmi, ktorí to tu zbožňujú. Je to taký pekný kútik na zemi, ktorý sa snáď najviac oplatí zažiť na jeseň. Obdivujúc farebné lístie nostalgicky poletujúce v chladnom vetre upozorňujúcom na blížiacu sa zimu, človeka priam nabáda zamotať sa do teplej deky a s vareným vínom a dobrou knihou usalašiť v niektorom z mnohých výklenkov...

Suur-Munamägi (alebo "Veľká Vajcová Hora")

Nuž keď diovke zo stredného Slovenska poviete, že najvyšší bod Baltských krajín dosahuje 318 m.n.m, neradno ho príliš horou nazývať. Tobôž ešte veľkou. Túra na vrchol tohto zeleného vajíčka zaberie snáď celých 15 minút. Do ďalšieho levelu to ľudomilní Severania posunuli postavením 29-metrovej vyhliadkovej veže. Nebudú sa predsa pozerať len na kmene stromov. S Anapurnou sa to veru rovnať nemôže, ale aspoň sa človek pri výstupe príliš nezapotí.


Jaskyne Piusa

Jaskyne vytesané za účelom ťažby piesku, ktorý sa následne využíval na výrobu skla. Zaujímavý zážitok, pri ktorom si človek uvedomí, aké môžu byť netopiere pre niekoho exotické zvieratká. Pozorujúc čiernu bodku, kdesi v ďalekých útrobách hladkých stien, a z nej prameniace nadšenie svojich medzinárodných kamarátov som sa nedokázala ubrániť pocitu hrdosti na svoju rodnú zem a krásy, ktoré ukrýva pod svojim povrchom. Každopádne, toto bolo niečo veľmi odlišné od našich podzemných katedrál a veľmi piesčité, čo prinúti človeka pokloniť sa ľudskému úsiliu.


Taevaskoja


Prechádzka lesom, popri rieke Ahja, nás zaviedla až k pieskovcovej stene pochádzajúcej z čias devónskych. Okrem milovníkov lesných prechádzok si tu preto na svoje prídu hlavne geológovia a iní šutromili vyžívajúci sa v milióny rokov starých kamienkoch. Nám ostatným, čo s nimi sotva hodíme žabku na vode, postačili aj pekné výhľady a bujná fantázia.


Alatskivi Castle


Na východe krajiny, neďaleko Čudského jazera leží ďalšia zo stavieb, pri ktorej človek uvažuje či sa v tejto malej krajine titulom "zámok" trošku neplytvá. Ja by som to premenovala na kaštieľ a pokojne sa ihneď nasťahovala. Múzeum Eduarda Tubina, najuznávanejšieho estónskeho hudobného skladateľa dodalo starým priestorom výnimočnú atmosféru. Melancholické tóny jeho symfónií človeka razom preniesli do celkom inej doby. 


Peipus / Čudské jazero 


Piate najväčšie jazero Európskeho kontinentu. Obrovská mokrá hranica medzi Estónskom a Ruskom. Kedysi zdroj obživy mnohých rybárov z okolitých dedín dnes živí najmä ruskú stranu, kvôli prísnym nariadeniam Európskej Únie snažiacej sa zachovať aspoň minimum života v týchto voľakedy na ryby bohatých vodách.

erasmus.ee (IV: dominanty južného Estónska)

Zámok Sangaste  Čarovná stavba údajne inšpirovaná anglickým Windsorom. Ako inak, obkolesená lesmi a udržiavaná ľuďmi, ktorí to tu zbož...

pondelok 3. októbra 2016



Aj takto vyzerala naša tohtoročná jarná stretávka...

D&V vs. Sankt Peterburg

Aj takto vyzerala naša tohtoročná jarná stretávka...

 

© 2015 - Distributed By Free Blogger Templates | Lyrics | Songs.pk | Download Ringtones | HD Wallpapers For Mobile